Choć teoretycznie będziemy dziś rozmawiać o Kanadzie, to tak naprawdę jest to pretekst do mówienia o rzeczach uniwersalnych, ludzkich humanistycznych. Rozmowa i książka mojej dzisiejszej rozmówczyni osadzone są w kanadyjskich realiach, choć niestety wydarzają się każdego dnia, na całym świecie. Również w Polsce.
Może dlatego ten temat jest taki mocny, i może dlatego tak porusza – mnie, moją gościnię i jestem wręcz pewna, że poruszy i Was – bo przecież już zdążyłam Was poznać, jako wyjątkowo wrażliwych i uważnych słuchaczy.
Zaprosiłam do tej niełatwej, ale bardzo ważnej rozmowy Asię Gierak – Onoszko, reporterkę, autorkę wybitnej książki „27 Śmierci Tonego Obeda”, która mówi o systemowej przemocy kościoła katolickiego w stosunku do rdzennych kanadyjskich dzieci. Rozmawiamy o tym, że są krzywdy, które można wyrządzić innemu człowiekowi, a zwłaszcza dziecku, które są nienaprawialne.

Bardzo bym chciała, żeby to był odcinek z drugiego końca świata, przerażająca historia z przeszłości, z której wyciągnęliśmy wnioski. Ale nie jest. Jest dotkliwie bliski i współczesny, bo chodzi w nim po prostu o drugiego człowieka i o widzenie człowieka w drugiej osobie. Dlatego postanowiłam przeznaczyć na Fundację Ocalenie połowę zysków z Patronite, które wpłyną od ukazania się tego odcinka przez cały miesiąc.
Notatki do odcinka
Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.
- FB Joanny Gierak-Onoszko
- Książka „27 śmierci Tonego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko
- Fundacja Ocalenie
- DŚ 18 „Strach silniejszy od przeszłości” – Radosław Fiedler
- DŚ 15 „Deportacja w śpiączkę” – Dorota Borodaj
- Kevin Barr
- N’we Jinan Artists – „Hidden Passage”
- N’we Jinan Artists na Soundcloud
- Książka „Czystka” Katarzyny Surmiak-Domańskiej
- Książka „Kanada. Ulubiony kraj świata” Katarzyna Wężyk
Dodatkowe artykuły do rozmowy
- ’The most important non-fiction book in Poland’ right now is about a Labrador residential school survivor
- „Dzieci były przypinane do krzesła elektrycznego”. Tam Kościół prowadził szkoły, w których stosowano tortury
Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.
Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!
Do usłyszenia!
Poboczny wątek dotyczący Kolumba. W jaki sposób ówcześni ludzie mogli przewidzieć następstwa rozwoju wiedzy o Świecie i czemu dziś mamy ich potępiać. Gdyby Europejczycy, Azjaci czy Afrykanie dotarli do Ameryki w dowolnym momencie historii nowożytnej poza poprzednim stuleciem skutki były by podobne. A ludzi doskonałych którym niemożna nic zarzucić przy dokładniejszej analizie chyba niema.
[…] DŚ 022 „Dwadzieścia kilometrów w busz” – Joanna Gierak – Onoszko […]