023: Dlaczego mój bóg jest lepszy niż twój | dr Paweł Cywiński

Odtwórz odcinek

Wymarsz wojsk z danego kraju zazwyczaj trwa kilka lat i łatwo myśleć, że wraz z nim odeszło wszystkie co złe. Niestety procesy dekolonizacji na poziomie umysłów i wyobrażeń trwają pokolenia, a nie kilka lat. Dlatego dziś próbujemy dojrzeć, jak daleko pada cień postkolonializmu w świecie. I co takiego się dzieje, że chętnie ubieramy się w strój brytyjskich kolonizatorów, a nie przyjdzie nam do głowy ubrać się w strój carskiego urzędnika w Warszawie? Dlaczego w ogóle kolonializmowi przyczepiamy przystojną twarz Roberta Redforda, a nie jego prawdziwe oblicze? Zastanawiamy się, czy o kolonializmie lepiej mówić językiem naukowym, czy pewnie tym bardziej prawdziwym, czyli emocjonalnym.

Mój dzisiejszy gość, to jedna z osób, które osobiście podziwiam najbardziej. Doktor Paweł Cywiński, bo to on zgodził się przyjąć dzisiejsze zaproszenie do Drzazg, to kulturoznawca, orientalista, geograf i dziennikarz. Jego zainteresowania ogniskują się wokół neokolonializmu turystycznego, zagadnień narracyjnych, świata arabskiego, islamu, tematyki postkolonialnej oraz problematyki państw nieuznanych i upadłych. Odwiedził, prowadził badania lub przygotowywał reportaże w ponad pół setce państw na świecie.

Współtwórca projektu post-turysta.pl, uchodźcy.info i… zdobywca Korony Warszawy.

kamila Kielar uzbekistan aral
fot. Kamila Kielar

Musi być ktoś inny, żebym ja mógł zdefiniować siebie.

dr Paweł Cywiński

Postkolonializm – między władzą a wiedzą

Afryka w starych książkach kolonialnych miała swoją rolę – to nie były opowiesci o Afryce, tylko o czymś innym. Z kolei ikoniczna akacja na sawannie to element zewnętrznego opisu, mieszkańcy Afryki o sobie tak nie myślą.

Wartościujemy jako ciekawe czy lepsze coś, z czym się spotkaliśmy już przed wyajzdem, coś czego się nauczyliśmy dostrzegać przed wyjazdem. Nauczyliśmy się interpretować np. wieżę Eifla że jest to coś zajebistego na wiele lat wcześniej.

Jeśli coś spełnia nasze oczekiwania turystyczne, jesteśmy za to gotowi zapłacić więcej.

fot. Kamila Kielar
fot. Kamila Kielar

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

Orientalista, kulturoznawca, geograf. Pracuje w Katedrze Geografii Regionalnej i Politycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Jego specjalizacja to relacje międzykulturowe w Azji i Afryce. Twórca portalu Post-Turysta, prowadzi także portal Uchodźcy.info, redaktor magazynu „Kontakt"

Dołącz do dyskusji

Odcinek 23