030: Zdolni do wielkiej miłości i wielkiej nienawiści | Radek Polak

Odtwórz odcinek

W dolinie Pankisi mężczyźni od pokoleń opuszczają swoje domy, żeby wyruszyć na wojnę. Będąc z dala od swoich rodzin przegapiają jak kolejne pokolenie, ich synowie, dorastają i z kolei sami wyruszają walczyć – i to właśnie na wojnie wchodząc w dorosłość i męskość. O Pankisi zrobło się głośno kilka lat temu, kiedy okazało się, jeden z generałów Państwa Islamskiego, to właśnie pochodzący stąd Kist.

fot. Radek Polak / Projekt Father’s Guil(t)d

O tym, jacy mężczyźni wracają z wojen, o męskim wchodzeniu w dorosłość i o tym, że schemat nieobecności ojca jest schematem uniwersalnym niezaleźnie od szerokości geograficznej, rozmawiam z fotografem Radkiem Polakiem, który własnie za fotoreportaż z Doliny Pankisi dwa lata temu otrzymał 1 nagrodę w GRAND PRESS PHOTO w kategorii „Projekt Dokumentalny”.

W czasie realizacji tego projektu okazało się, że rzeczywistość emocjonalna w Pankisi jest taka sama jak u Radka w życiu, a sam projekt stał sie wizualną reprezentacją traum i rozłąk.

Galeria zdjęć Radka Polaka z Doliny Pankisi

Połowa rocznika 15-, 16-latków w szkole zniknęła. Zniknęła, bo pojechała na wojnę do Syrii.

Radek Polak
fot. Radek Polak / Projekt Father’s Guil(t)d

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Linki rozszerzające temat odcinka

To była kolejna drzazga. Żeby nie przegapić następnych odcinków podcastu, zasubskrybuj Drzazgi Świata w swojej aplikacji.

Ten podcast powstaje dzięki wsparciu i zaangażowaniu jego słuchaczy i słuchaczek. Jeśli uważasz tę audycję za wartościową i cenisz niezależne dziennikarstwo, możesz dołączyć do grona osób wspierających mnie w serwisie Patronite. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie www.patronite.pl/kamilakielar.

Nie zapomnij zajrzeć na moje media społecznościowe – znajdziesz tam zdjęcia przyrodnicze, wywiady, artykuły oraz oczywiście sprawy bieżące. Na Facebooku, Instagramie i YouTube znajdziesz mnie wyszukując po prostu „Kamila Kielar”

Możesz też wesprzeć ten podcast jeszcze na kilka innych sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts.

fot. Radek Polak / Projekt Father’s Guil(t)d

A tymczasem do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

Gość

Urodzony w 1975 roku. Fotograf, absolwent Wydziału Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP. Wystawiał m. in. w Centrum Georges Pompidou w Paryżu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie czy podczas Biennale Fotografii w Poznaniu. Portretuje osobistości sztuki i show-biznesu dla „Twojego Stylu”, „Elle”, „Vivy!” , „Gali”, „Przekroju”. Przed jego obiektywem stawali m.in. Władysław Bartoszewski, Wojciech Pszoniak, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn , Ingolf Wunder, Rafał Olejniczak, Krystyna Sienkiewicz, Janusz Gajos, Kazimierz Kutz, Ewan McGregor, Patrick Swayze i wielu innych. Otrzymał nagrodę w konkursie GrandFront za najlepszą okładkę pisma lifestyle’owego („Machina” zdjęcie Janusza Palikota). Nagrodzony m.in honorowym wyróżnieniem International Photography Awards. W 2015 wydał książkę o Gruzji pt. „Gruziński Smak”, a w roku 2020 otrzymał 1 nagrodę w GRAND PRESS PHOTO w kategorii „Projekt Dokumentalny”

Jako dokumentalista pracuje głównie w Gruzji i Polsce, zajmuje się portretowaniem małych społeczności oraz tematem męskiej tożsamości.

Od roku 2015 wykładowca Akademii Fotografii, prowadzi również warsztaty fotograficzne min dla Akademii Nikona, Soul Travel oraz 4photo

WYBRANE WYSTAWY:
2004 -Polska Diary” Polak/Pruska/Długosz – Lille, France
2005 – Centre Georges Pompidou, Paris, France
2005 – Antyfotografie – IV Photo Biennal,e Poznan, Polska
2006 – Polska Teraz – Yours Gallery, Warszawa, Polska
2008 – „Efekt czerwonych oczu. Fotografia polska XXI wieku” CSW Zamek Ujazdowski. Warszawa
2008 – “Wenus” Miesiąc Fotografii w Krakowie
2014 – “Bez Tytułu” Air Festiwal, Sieradz, Poland
2015 – ‘Bez Tytułu” – Festiwal ”W ramach Sopotu”
2016 – Jestem Bratem mojego Ojca – Festiwal ”W ramach Sopotu”

Dołącz do dyskusji

Odcinek 30