031: Afryka przyparta do muru | Bartek Sabela

Odtwórz odcinek
sabela sahel mauretania wielki zielony mur

Z powodu susz, degradacji środowiska, szybkiego przyrostu demograficznego oraz kryzysu klimatycznego, Sahara w ostatnim półwieczu przesunęła się nawet 200 kilometrów na południe. Coraz większe tereny pustynnieją i są niszczone, a ziemia nie nadaje się ani do uprawy, ani do życia. Państwa tego regionu uznały, że należy ten trend odwrócić i rozpoczęły pracę nad niezwykle wizjonerskim projektem Wielkiego Zielonego Muru (Great Green Wall), który ma rozciągać się od Atlantyku po Ocean Indyjski, przez 8 000 kilometrów. To mozaika inicjatyw, które Sahel mają nie tylko ponownie zazielenić, ale też zaangażować jego mieszkańców oraz dać im możliwość dobrego życia na ich własnej ziemi.

Najważniejszym jednak pytaniem jest, czy to wsyztsko ma sens. Czy projekt uda się zrealizować, zanim będzie za późno, zanim ludzie przestaną mieć wybór, a pustynnienie zabierze kolejne tereny. Czy Zielony Mur zdąży odpowiedzieć na tempo zmian klimatycznych?

Bartek Sabela, mój dzisiejszy gość, projektowi Wielkiego Zielonego Muru przyglądał się z bliska podczas reporterskiej podróży przez Sahel. Bartek to niezwykle wrażliwy i zaangażowany reporter, fotograf, podóżnik i autor książek związany z wydawnictwem Czarne. Jest aureatem Bursztynowego Motyla, a aza reportaż literacki „Wszystkie ziarna piasku” został nominowany do narody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

fot. Bartek Sabela

Make Sahel green again

Wielki Zielony Mur to jedyny mur na świecie, który jest nastawiony na łączenie, a nie dzielenie ludzi. To projekt, który składa się z potężnej liczby inicjatyw, od bardzo lokalnych, do międzynarodowych, skupionych na wielu poziomach. Wachlarz inicjatyw obejmuje kwestie zatrudnienia, równości płci, ochrony i odnowienia przyrody oraz walki ze zmianami klimatycznymi.

Biorąc pod uwagę tempo rosnących zmian pytanie czy my zdążymy z tym projektem. Czy zdążymy go zrealizować w takim stopniu, żeb y on zapewnił adaptację tym ludziom do zmieniających się warunków

Bartek Sabela
fot. Bartek Sabela

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Linki rozszerzające temat odcinka

Polecane reportaże Bartka Sabeli w Magazynie „Pismo”

To była kolejna drzazga. Żeby nie przegapić następnych odcinków podcastu, zasubskrybuj Drzazgi Świata w swojej aplikacji.

Ten podcast powstaje dzięki wsparciu i zaangażowaniu jego słuchaczy i słuchaczek. Jeśli uważasz tę audycję za wartościową i cenisz niezależne dziennikarstwo, możesz dołączyć do grona osób wspierających mnie w serwisie Patronite. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz na stronie www.patronite.pl/kamilakielar.

Nie zapomnij zajrzeć na moje media społecznościowe – znajdziesz tam zdjęcia przyrodnicze, wywiady, artykuły oraz oczywiście sprawy bieżące. Na Facebooku, Instagramie i YouTube znajdziesz mnie wyszukując po prostu „Kamila Kielar”

Możesz też wesprzeć ten podcast jeszcze na kilka innych sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts.

A tymczasem do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

Gość

(ur. 1982), podróżnik, fotograf, reporter, autor książek, związany z wydawnictwem Czarne. Laureat nagrody „Bursztynowy Motyl", za reportaż literacki Wszystkie ziarna piasku nominowany do Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Dołącz do dyskusji

1 komentarz
Odcinek 31