019: Zmącone wody. Ile zależy od ryb? | dr Alicja Pawelec

Odtwórz odcinek

Latamy na Marsa, ale nie wiemy, jak rozmnażają się węgorze, bo nie mamy sprzętu, żeby zejść na takie głębokości, na jakie schodzi węgorz. Ryby są w stanie liczyć i pamiętać, rozpoznawać krewnych, zmieniać płeć i być troskliwymi ojcami.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele elementów naszego życia oraz komfortu zależy od ryb. A tymczasem kręgowce wodne giną trzykrotnie szybciej, niż kręgowce lądowe. W Europie co drugi gatunek ryb jest zagrożony wyginięciem lub jego trwanie jest zależne wyłącznie od działań człowieka, czyli jeśli człowiek nie będzie nic robił, to on wyginie.

O tym, co się stanie, jeśli w rzekach zabraknie ryb i dlaczego właśnie teraz najbardziej powinniśmy słyszeć ich głos, rozmawiam z Alicją Pawelec, hydrobiolożką, specjalistką ds. Ekosystemów Wodnych Fundacji WWF Polska, gdzie zajmuje się programem reintrodukcji jesiotra ostronosego w Polsce oraz wpływem przekształceń rzek na populacje ryb; badaczką zachowań ryb i sposobów ich reagowania na zmiany zachodzące w środowisku.

Jesiotry ostronose / fot. Alicja Pawelec

Tamy, zapory i przepławki

Energia wodna jest energią odnawialną, ale nie jest energią zieloną, bo do jej utworzenia dochodzi, kiedy zdewastujemy dolinę rzeki, uwalnia się dwutlenek węgla i metan, czyli gazy cieplarnialne. Zbiorniki wodne są odpowiedzialne za 7% emisji gazów cieplarnianych.

Energia w ten sposób wyprodukowana nie zabezpieczy sytuacji energetycznej Polski.

dr Alicja Pawelec

Żywotność zapór to 50-100 lat, ka budowa planowanej elektrowni wodnej w Siarzewie, to obranie kursu kolizyjnego z Komisją Europejską.

Przepławki są iluzorycznym rozwiązaniem. Na przykład przez tamę we Włocławku przeprawiły się… 24 łososie! Co oznacza 6 ryb na rok. Przy takich liczbach ryby nie mają żadnych szans się odrodzić.

Babki rzeczne, gatunek inwazyjny / fot. dr Alicja Pawelec

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Artykuły:

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposóbów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

hydrobiolog, specjalistka ds Ekosystemów Wodnych Fundacji WWF Polska, gdzie zajmuje się programem reintrodukcji jesiotra ostronosego w Polsce oraz wpływem przekształceń rzek na populacje ryb; ekspertka kampanii #UWażniNaSuszę realizowanej przez Centrum Współpracy i Dialogu Uniwersytetu Warszawskiego; badaczka zachowań ryb i sposobów ich reagowania na zmiany zachodzące w środowisku; współzałożycielka i jedna z koordynatorek ruchu społecznego skupiającego naukowców zajmujących się ochroną przyrody z kilkunastu polskich uniwersytetów i instytutów PAN "Nauka dla Przyrody".

Dołącz do dyskusji

Odcinek 19