006: Czy wolno mi być twoją mamą? | Eliza Kubarska

Odtwórz odcinek

Decyzja o rodzicielstwie bywa trudna, trzeba wiele rzeczy wziąć pod uwagę i rodzą się nowe pytania. A kiedy uprawiasz sporty ekstremalne, takie jak wspinaczka w górach, pojawia się jeszcze jedno pytanie – czy w ogóle powinieneś decydować się na dziecko? Czy wolno Ci być rodzicem?
Nie tylko o sportach ekstremalnych, ale przede wszystkim o ekstremalnie trudnych decyzjach rozmawiam z Elizą Kubarską, reżyserką, wspinaczką z 20-letnim stażem i mamą pięcioletniego Kaia.

W filmie Elizy „K2. Dotknąć nieba” czwórka bohaterów straciła na tej górze rodziców- wspinaczy. Eliza zabiera ich pod bazę K2, a jednocześnie grób. Sama od lat się wspina, więc w filmie próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie czy wspinacze, którzy ryzykują życiem na wyprawach, mogą mieć dzieci.

Bohaterowie filmu „K2. Dotknąć nieba” w bazie pod K2. Fot. David Kaszlikowski / Vertical Vision

Dylemat ten dotyczył jej samej bardzo mocno, bo dziś sama jest mamą.

Kiedy z synkiem oglądaliśmy moje filmy zapytałam go, kim chce być. Odpowiedział: „ja to chcę być takim normalnym człowiekiem”

Eliza Kubarska
Fot. David Kaszlikowski / Vertical Vision

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Filmy Elizy Kubarskiej:

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposóbów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

Reżyserka filmów dokumentalnych (m.in "K2. Dotknąć nieba" czy "Ściana cieni"). Dyrektorka i współzałożycielka Vertical Vision Film Studio. Poza filmem jej pasją od ponad 20 lat jest wspinaczka. Jest jedną z niewielu kobiet na świecie, które wytyczają nowe drogi na górskich ścianach. Uczestniczka wielu wypraw górskich m.in na Trango Nameless Tower w Karakorum(Pakistan) czy do Australii, Laosu, Nepalu, Chin. Autorka nowych dróg: w Mali, na Grenlandii, w Wietnamie, Jordanii, Malezji czy Meksyku.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
  • Myślę, że byłoby super usłyszeć drugą część Waszej rozmowy o tym właśnie jak prowadząc niezależne, pełne przygód życie i być Mamą. Presja społeczna narzuca Matkom sporo obciążeń i nakazów niemal. Wasze rozmowy są super i jednocześnie przemyślenia Elizy dotyczące spłeniania Kobiety-podróżniczki-wspinacza-matki i Twoje Kamila jako podróżniczki mogłyby być taką 100% drzazgą dla naszych krajowych stereotypów.

    • To prawda, presja społeczna na matki, a zwłaszcza w miejscu z tak silnym archetypem matki, jaki jest w Polsce, jest przeogromna i z pewnością nie pozostaje bez konsekwencji. Myślę, że temat jest niewyczerpany i spokojnie by można było zrobić kilka odcinków na ten temat, a i Eliza z pewnością jeszcze się w podcaście pojawi!

Odcinek 6