028: Ptaki, które dzięki pandemii śpiewają inaczej | Adam Zbyryt

Odtwórz odcinek

Kiedy myślimy o strachu w naszej relacji ze zweirzętami, skupiamy się na naszym strachu przed nimi – i nieważne, czy są rozmiaru pająka, czy niedźwiedzia. Dużo rzadziej zastanawiamy się nad tym, co czują same zwierzęta. Nie mówimy jednak o spotkaniach jeden na jeden, tylko o ukształtowaniu przez ludzi całego krajobrazu strachu, który wpływa na zachowanie zwierząt, ich rozmnażanie, to co jedzą czy sposób życia.

Dlatego rozmawiamy tym, dlaczego najbardziej szkodliwe konsekwencje polwań to nie te, w których zabija się zwierzęta. O zwierzętach, które żyjąc w krajobrazie strachu, zmieniają płeć swoich zarodków oraz dlaczego podczas pandemii ptaki śpiewały inaczej.

Moim dzisiejszym gościem jest Adam Zbyryt, biolog, zoolog, ornitolog i popularyzator nauki. Adam jest miłośnikiem emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt oraz autorem książki „Krajobraz strachu. Jak stres i strachu kształtują życie zwierząt”. Jest też zwycięzcą w konkursie PAP Nauka w Polsce „Popularyzator Nauki 2021”.

fot. archiwum Adama Zbyryta

Od wrodzonego strachu przed pająkami do myśliwych

Strach jest potrzebny, jest informacją, że istnieje coś, czego należy się bać. Dzięki temu i my, i zwierzęta, mogliśmy przetrwać. Informacja o tym gdzie żyją drapieżniki, jak się zachowują i jakie mają zwyczaje dawała tym zwierzętom, na które owe drapieżniki polowały, wiedzę, gdzie (nie) szukać jedzenia, przebywać czy się rozmnażać. Dostosowywały się. Dlatego podawany czasem argument, że myślistwo może zastąpić duże drapieżniki, nie ma zastosowania w rzeczywistości, bo myśliwy nie przebywa stale w lesie.

Zwierzęta nigdy nie będą tak samo reagowały na drapieżniki, które są stale w ich otoczeniu, co na myśliwego.

Adam Zbyryt
fot. archiwum Adama Zbyryta

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Linki rozszerzające temat odcinka

Jeśli uważasz tę audycję za wartościową i cenisz niezależne dziennikarstwo, być może rozważysz wsparcie mojego podcastu. Informacje na ten temat jak zostać producentem tego podcastu znajdziesz na Patronite.

fot. archiwum Adama Zbyryta

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka innych sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts .

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

Gość

Biolog, zoolog, ornitolog, popularyzator nauki. Miłośnik emocjonalnego i intelektualnego życia zwierząt. Zawodowo związany z Uniwersytetem w Białymstoku. Autor dwóch książek przyrodniczych: „Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszańcach niezwykłego lasu” (Paśny Buriat, 2020) i „Krajobraz strachu. Jak stres i strachu kształtują życie zwierząt” (Marginesy, 2021). W każdy poniedziałek wspólnie z Marcinem Cichońskim opowiada o przyrodzie w Radiu 357 w cyklu "Dwóch ludzi z puszczy", a także prowadzi własną audycję publicystyczną, gdzie porusza tematykę przyrodniczą. Zwycięzca w konkursie PAP Nauka w Polsce "Popularyzator Nauki 2021" w kategorii Animator.

Dołącz do dyskusji

Odcinek 28