025: Czwarty wymiar lasu | prof. Kazimierz Rykowski

Odtwórz odcinek

Kiedy przechodzi huragan i na przestrzeni długiej na 130km i szerokiej na 15km powala drzewa, nazywamy to katastrofa, tragedią, zniszczeniem. Jako ludzie opiszemy tę sytuację w samych dramatycznych słowach. Ale słowa te są obce przyrodzie. Dla lasu taka właśnie katastrofa przyrodnicza może być ogromną szansą na dziesiątki pozytywnych i połączonych ze sobą procesów, które doprowadzą do dużo trwalszego, zdrowszego lasu.

Profesor Kazimierz Rykowski zaprosił mnie do swojego uroczego domu na Mazurach i tam, na ganku, tuż nad samym jeziorem rozmawialiśmy o tym, jak oduczyć się antropologicznego spojrzenia na las? Profesor wskazuje, że patrząc na przyrodę nie można zapomnieć o… czasie. Bo jej cechą jest trwanie, więc nie powinniśmy patrzec cząstkowo. A jak mało w Europie – nie tylko w Polsce! – zna się na lesie tak jak on. Jego dorobek jest niewiarygodnie imponujący – tylko posłuchajcie, choć i tak nie jestem w stanie wymienić wszystkich osiągnięć Profesora – był przewodniczącym Europejskiej Komisji Leśnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa, był członkiem Światowej Komisji Leśnictwa i Trwałego Rozwoju ONZ. Jest członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Rolnictwa i Leśnictwa, a także trzech Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Był wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Europejskiego Instytutu Leśnego w Joensuu w Finlandii. Jest ekspert w sekretariacie Konwencji o Różnorodności Biologicznej. Autor ponad 200 publikacji naukowych, artykułów, rozpraw oraz książek. Jest współautorem patentu na biologiczną metodę ochrony lasu. Mało? To jeszcze Wam dodam, że Kazimierz Rykowski jest też artystą! Jego prace malarskie i rzeźbiarskie były prezentowane na wielu wystawach.

Widok lasu po huraganie z 2002. / fot. Kazimierz Rykowski
Widok lasu po huraganie z 2002. / fot. Kazimierz Rykowski

Nazwa katastrofa jest antropologizowaniem zjawisk przyrodniczych

prof. Kazimierz Rykowski

Czwarty wymiar lasu

Kiedy las ma sto lat, tam dopiero dzieją się najciekawsze rzeczy. Nastęuje uzgodniehe stanu ekosystemu ze środowiskiem. Las jest najważniejszą strukturą przyrodniczą na lądzie, którą należy chronić – jego najistotniejszą cecha jest trwałaość, bo trwałość zapewnia różnorodność.

A to właśnie różnorodność biologiczna jest antidotum na zmiany środowiska, kryzys klimatyczny i ratunek lasów. Różnorodność biologiczna to wartość sama w sobie. Zróżnicowane lasy różnie reagują na zagrożenia – też takie jak huragan.

Szast po 10 latach od huraganu w 2002 / fot. Kazimierz Rykowski
Szast po 15 latach od huraganu w 2002 / fot. Kazimierz Rykowski

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Polecane teksty rozszerzające temat odcinka

Więcej o Szaście

Wybrane publikacje prof. Kazimierza Rykowskiego

Jeśli uważasz tę audycję za wartościową i cenisz niezależne dziennikarstwo, być może rozważysz wsparcie mojego podcastu. Informacje na ten temat jak zostać producentem tego podcastu znajdziesz na Patronite.

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka innych sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts .

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

Specjalista w dziedzinie fitopatologii leśnej i biologicznych metod ochrony lasu przed chorobami grzybowymi, publicysta, malarz. OPracownik Instytutu Badawczego Leśnictwa. Był kierownikiem Zakładu Fitopatologii Leśnej, oraz kierownikiem Zakładu Ekologii Lasu i Łowiectwa.
Był przewodniczącym Europejskiej Komisji Leśnictwa FAO oraz członkiem Światowej Komisji Leśnictwa i Trwałego Rozwoju ONZ. Jest członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Rolnictwa i Leśnictwa, a także trzech Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. Był wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Europejskiego Instytutu Leśnego w Joensuu w Finlandii. Jest ekspert w sekretariacie Konwencji o Różnorodności Biologicznej. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych, artykułów, rozpraw oraz książek. Był autorem, koordynatorem i realizatorem wielu programów badawczych. Współautor patentu na biologiczną metodę ochrony lasu (PgIBL).
Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z ochroną środowiska i ekologią lasu, różnorodnością biologiczną, użytkowaniem i ochroną dzikiej przyrody oraz zmianami klimatycznymi.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
  • Pana profesora słucha się z ogromną przyjemnością. Wiedza i doświadczenie, a przy tym ogromna kultura. Mamy to szczęście, że wiedzy o lesie naprawdę jest się od kogo uczyć. Że wymienię tylko Profesora Rykowskiego, Profesora Szwagrzyka, Profesor Jaroszewicza. Gdyby jeszcze ktoś z decydentów chciał ich słuchać, ech… Na szczęście tzw. zwykli zjadacze chleba coraz częściej słuchają, a to przełoży się, mam taką nadzieję, na to, że decydenci będą musieli zacząć słuchać 😉

    • Pan profesor poza niezwykłą wiedzą ma jeszcze niesamowity dar przekazywania jej oraz opowiadania i tłumaczenia procesów leśnych. Ja d pierwszych chwil poznania profesora Rykowskiego jestem pod czarem jego osoby i pod wrażeniem jego wiedzy.

Odcinek 25