026: Próba przetrwania po apokalipsie | Maciej Cuske

Odtwórz odcinek

Dziś rozmawiamy o miejscu, które zaraża myślami o końcu naszej cywilizacji. O świecie, który krawędź już przekroczył.

Patrzymy na zetknięcie się dwóch mizernych światów – świata ludzi zniszczonego przez cywilizację i świata jednych z najbardziej archetypicznych zwierząt. Świat wielorybów odchodzi, ale też i świat tych ludzi odchodzi.

„Wieloryb z Lorino”, bo to ten film jest pretekstem do naszego spotkania, to dla mnie film o przemijaniu, końcu i przegranej pozycji. Nie jest to geograficzna ciekawostka. To wizja, w którą stronę zmierzamy.

Maciek Cuske to nie tylko reżyser filmu, o którym dziś rozmawiamy, ale też scenarzysta i operator filmów dokumentalnych – oraz po prostu, wrażliwy człowiek. Za film „Wieloryb z Lorino” otrzymał nagrodę Orła 2021.

W filmie starałem się raczej pokazać, jak nędznie może wyglądać próba przetrwania po apokalipsie. Jak niewiele znaczymy w świecie natury, która nas wcale nie potrzebuje i świetnie sobie bez nas poradzi.

Maciej Cuske

Z Maćkiem Cuske spotkaliśmy się na rozmowę w pierwszym tygdoniu lutego 2022, na trzy tygodnie przed atakiem Rosji na Ukrainę. Kiedy w dniu premiery, 5.3.2022 słucham tego odcinka, jest on jeszcze smutniejszy, zwłaszcza gdy Maciek opowiada, jak działania ideologoiczne reżimowej władzy – czy to sowieckiej, czy dzisiejszej rosyjskiej, niszczą życie własnych obywateli, najpierw ich wciągając bezrefleksynie w swoje wielkie wizje polityczne, a potem porzucając, kiedy przestają być potrzebni. Dziś na odległość mniejszą, niż wyciągnięcie ręki możemy sami zobaczyć, jak działa propaganda rosyjskich mediów i jak przyczynia się do tworzenia napiętych relacji między krajami. Choć w rozmowie mówimy o Czukotce, to zjawisko jest uniwersalne. Dziś, niestety, tym bardziej widoczne i bardziej doktliwe.

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Linki rozszerzające temat odcinka

Jeśli uważasz tę audycję za wartościową i cenisz niezależne dziennikarstwo, być może rozważysz wsparcie mojego podcastu. Informacje na ten temat jak zostać producentem tego podcastu znajdziesz na Patronite.

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka innych sposobów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts .

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

Gość

Urodził się i mieszka w Bydgoszczy. W 2004 roku ukończył reżyserię filmu dokumentalnego w Szkole Wajdy, gdzie jest wykładowcą. Prowadzi warsztaty filmowe w Polsce i za granicą, oraz współtworzy Bydgoską Kronikę Filmową, miejsce dla młodych filmowców w swoim mieście. Twórca głównie filmów dokumentalnych, pokazywanych na wielu polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych, za które otrzymał wiele nagród, m.in. Brązowy i Srebrny Lajkonik oraz Srebrny Róg na KFF w Krakowie, "Biała Kobra" na Festiwalu "Człowiek w zagrożeniu" w Łodzi, "Złoty Zamek" na Off Cinema w Poznaniu, Nagroda Polskiej Akademii Filmowej "Orzeł" w 2021, Najlepszy reżyser 2021 na West lake Film Festival w Chinach. Ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 2020 r. nominowany do Paszportu Polityki.

wybrana filmografia:
· WIELORYB Z LORINO, 2019, 59’ (reżyseria, scenariusz)
· DALEKO OD MIASTA, 2011, 54’ (reżyseria, scenariusz, zdjęcia)
· ANDRZEJ WAJDA; RÓBMY ZDJĘCIE! 2009, 54’ (współreżyseria)
· DEKALOG III. Pamiętaj abyś dzień święty święcił 2008, 45’ (reżyseria, scenariusz, zdjęcia)
· NA NIEBIE NA ZIEMI 2007, 68’ (reżyseria, scenariusz)
· ELEKTRYCZKA 2006, 18’ (reżyseria, scenariusz)
· ANTYKWARIAT 2005, 28’ (reżyseria, scenariusz, zdjęcia)

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
Odcinek 26