014: Zapotrzebowanie na sieroty | Alicja Kosińska

Odtwórz odcinek

Pomaganie jest wyjątkowe, bo możemy odmienić czyjeś życie. Problem jednak w tym, że to życie możemy odmienić nie tylko na lepsze, ale też i na zdecydowanie gorsze. W wyniku naszych prowadzonych w dobrej wierze działań pozornie pomocowych, dzieci mogą być odebrane ich rodzicom, kobieta w szpitalu może przeżyć traumę, a człowiek w potrzebie nie dostanie pożyczki finansowej.

Kiedy zapytać, co kieruje osobami wyjeżdżającymi na wolontariat zagraniczny, pierwszą odpowiedzią jest przygoda. Jest to bardzo wymowne i otwiera to pytanie, dla kogo tak naprawdę chcemy tam jechać. Mamy też przekonanie, że organizatorzy wolontariatów mają dobre intencje. I właśnie to jest podwalina całego problemu, bo nie widzimy kłamstwa już na tym etapie.

O złożoności i szkodliwości sporej części wolontariatów turystycznych rozmawiam z Alicją Kosińską, działaczką na rzecz odpowiedzialnej wolonturystyki, koordynatorką projektu Zanim Pomożesz prowadzonego przez Fundację Go’n’Act oraz trenerką edukacji międzykulturowej. Alicja jest również podróżniczką oraz byłą wolonturystką.

Sierociniec w Kambodży. // fot. Alicja Kosińska

Wolontariat w sierocińcach

Praca w sierocińcu jest prawdopodobnie jedną z najpopularniejszych form wolonturystyki. Żeby biznes wolonturystyczny mógł się kręcić, dzieci są często odbierane rodzinom. W Kambodży 75% dzieci w sierocińcach posiada rodziców. Historia tych dzieci jest przedstawiona jako historia sierot, a nauczyciele to nie wykształceni pedagodzy, tylko zmieniający się co dwa tygodnie nastolatkowie – którzy choć mają dobre intencje, to nie mają kompetencji, żeby prowadzić zajęcia.

W Kambodży od 2005 roku liczba sierocińców wzrosła o 75%, a w nich mieszkało łącznie 16 tysięcy dzieci. Problem z sierocińcami w Kambodży był tak duży, że ostatecznie wprowadzono program rządowy, który miał na celu reintegracje dzieci z rodzicami i zamykanie sierocińców.

Alicja Kosińska

Dziecko znajduje się w ciągłym cyklu opuszczenia. Ono próbuje budować relacje i co chwile jest opuszczane przez kolejnych wolontariuszy. To wpływa na jego budowanie relacji.

Sierociniec w Kambodży // fot. Alicja Kosińska

Wolontariaty medyczne, biznesowe, ze zwierzętami…

Jest wiele form i wyjazdów, spośród których wolontariusze mogą wybierać – od medycznych po przyrodnicze. Każda z tych dziedzin wymaga jednak bardzo szczegółowej i specjalistycznej wiedzy, którzy wolontariusze nie posiadają. Dobre intencje nie przekładają się na skuteczność działań

Nie chodzi o to, żeby zniechęcać ludzi do niesienia pomocy, ale też nie możemy głaskać wszytskich po głowie dlatego, że chcieli dobrze.

Alicja Kosińska

Dodatkowo rozwój wolonturystyki ma miejsce wyłacznie w krajach, które są arrakcyjne turystyczne, a nie gdzie realnie potrzebna jest pomoc.

Kapitał białej skóry

Kapitał białej skóry to coś, co niesiemy zazwyczaj zupełnie nieświadomie, ale coś, z czego chętnie korzystamy. Szczególnie łatwo zrozumieć jego mechanizm na przykładzie wolonturystyki.

Ciężko by nam było wyobrazić sobie zdjęcie białych dzieci z czarnoskórą osobą dorosłą wśród nich. Byśmy nie zrozumieli w ogóle tego kontekstu, byśmy w ogóle nie wiedzieli, o co chodzi w tym zdjęciu. Natomiast jeśli zobaczymy osobę białą wśród czarnych dzieci, to pierwsze, co pomyślimy, to niesienie pomocy.

Alicja Kosińska
Sierociniec w Kambodży // fot. Alicja Kosińska

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposóbów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

Działaczka na rzecz odpowiedzialnej wolonturystyki, koordynatorka projektu Zanim Pomożesz prowadzonego przez Fundację Go'n'Act. Trenerka edukacji międzykulturowej po studiach na Wydziale Orientalistyki UW, podróżniczka, była wolonturystka.

Dołącz do dyskusji

3 komentarze
Odcinek 14