008: Dlaczego latamy w kosmos, a nie ratujemy Ziemi? | Adam Adamczyk

Odtwórz odcinek

Wystrzelamy w kosmos kosmiczne pieniądze. Można by spytać dlaczego, skoro na naszej planecie mamy dość kłopotów, z którymi musimy sobie poradzić tutaj i na które warto by przeznaczyć te pieniądze. Czy dla potrzeby udowodnienia, zaspokojenia ludzkiej próżności, a może jednak z powodu rozwoju nauki?

O tym, jaka jest prawdziwa cena lotów w kosmos – nie tylko ta liczona w dolarach – rozmawiam z Adamem Adamczykiem, popularyzatorem nauki w dziedzinie fizyki, pasjonatem kwantów, kwarków i kwazarów, autorem strony kwantowo.pl i podcastu Gwiazdozbiry.

ladowanie rakiety falcon 9 / crew dragon / elon musk
Lądowanie rakiety Falcon 9 / NASA i SpaceX

Ostatnio oczy całego świata były zwrócone do nieba, bo w kosmos startowała rakieta SpaceX i NASA, czyli słynna kapsuła załogowa Crew Dragon. Był to niewątpliwie sukces, ale firma Elona Muska pracowała na to 18 lat i po raz pierwszy byliśmy świadkami, kiedy komercyjna firma wysłała kogoś w kosmos. Osiągnięcie imponujące, imponujące są też koszty takiego przedsięwzięcia – nie tylko tego jednego lotu, ale też wielu lat nieudanych prób czy pracy ogromnych zespołów ludzi.

Ile potrzeba pieniędzy, żeby uratować świat?

Wystrzeliliśmy w kosmos – dosłownie – ciężkie pieniądze. Kiedy jednak zbierzemy do kupy wszystkie koszty państwowych wydatków na opiekę społeczną, leczenie, drogi, naukę, edukację, to jaki będzie w tym procent wydatków na badania kosmiczne? Jak dzielić pieniądze i czemu najłatwiej je zabrać z badań kosmicznych?

Można założyć, że zawsze będą kwestie ważniejsze i bardziej palące tu na Ziemi, niż eksploracja kosmosu. Czy zatem mamy czekać, aż znajdziemy rozwiązanie wszystkich problemów? A może tylko niektórych z nich?

Nie jest to nowy dylemat. W odcinku rozmawiamy o przykłądach historycznych, w tym o najbardziej jaskrawym z nich: liście szefa centrum lotów kosmicznych w Huntsville, napisanego w odpowiedzi do zakonnicy. Zadała ona podobne pytanie po locie misji Apollo, 50 lat temu, Jak usłyszycie w odcinku, odpowiedź ta jest chyba jeszcze bardziej aktualna dziś.

Jaka jest cena lotów w kosmos?

Cena, którą płacimy za loty w kosmos to nie tylko miliardy dolarów. Zupełnie inaczej się patrzy na koszty, jeśli zobaczymy, co nam mogą one przynieść: nowe technologie w użyciu zarówno codziennym, jak i ratowaniu życia ludzkiego.

Projekty kosmiczne budzą w ludziach zainteresowanie nauką, niektórzy z nich decydują się poświęcić jej życie. Im więcej takich osób, tym szybciej nie tylko staniemy na Marsie, ale będziemy mogli skuteczniej i na większą skalę radzić sobie z ziemskimi problemami.

Jest duży potencjał w projektach dużych, ambitnych, które skupiają wielu mądrych ludzi na jednym celu. To jest coś, co trudno osiągnąć przy codziennych badaniach.

Adam Adamczyk
Wschód Ziemi sfotografowany z Apollo.

Po rozmowie wydaje się zasadnym odwrócenie pytania o zasadność finansowania lotów kosmicznych. Czyli czy nas stać, żeby w kosmos NIE latać?

Notatki do odcinka

Tutaj znajdziesz wszytskie linki i nazwy wspomniane w tym odcinku podcastu.

Adam Adamczyk dodatkowo poleca Wam teksty:

Możesz wesprzeć ten podcast na kilka sposóbów: polecić go u siebie w mediach społecznościowych czy podyskutować o odcinku na swoim blogu. Możesz również ocenić go w Apple Podcasts albo zostać jego producentem na Patronite i włączyć się w dyskuję na temat jeszcze nieopublikowanych odcinków i tematów.

Nie zapomnij też zostawić komentarza poniżej!

Do usłyszenia!

Autorka podcastu

Pisze, opowiada i występuje na polskich i zagranicznych festiwalach. Specjalizuje się w wyprawach reporterskich i adventure, zwłaszcza na dalekiej północy. Fotografuje dzikie zwierzęta, najchętniej niedźwiedzie.

Gość

Człowiek ciekawski i zainteresowany wszystkim co wpadnie mu w ręce. Miłośnik kwantów, kwarków i kwazarów, a tą pasją dzieli się z innymi na blogu Kwantowo.pl (jedna z najstarszych polskich stron poświęconych fizyce) oraz w podcaście Gwiazdozbiry. Obsesyjny racjonalista, rozczarowany sympatyk Manchesteru United oraz nałogowy gracz komputerowy.

Dołącz do dyskusji

2 komentarze
Odcinek 8